Urząd Miejski w Szczytnie to kolejna instytucja, która zdecydowała się na przeszkolenie części swoich pracowników z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wcześniej na takie spotkania zdecydowało się m.in. Starostwo Powiatowe w Szczytnie i Urząd Gminy w Szczytnie.
Fundacja Autrimpus i działająca przy niej Grupa Ratownicza Autrimpus Szczytno od kilki lat aktywnie propaguje ideę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Z reguły grupy docelowe stanowią dzieci i młodzież. Coraz częściej spotkania takie organizowane są dla dorosłych. Dobre tego przykładem jest Urząd Miejski w Szczytnie, gdzie 11 stycznia zorganizowano szkolenie z zakresu postępowania w sytuacji zagrożenia życia. Odbiorcami oczywiście była część pracowników urzędu. - Bez względu na grupę docelową uczestnicząca w takim szkoleniu zasady i tematyka spotkania obejmuje między innymi alarmowanie służb ratunkowych, postępowanie w sytuacji zasłabnięcia, napadu drgawkowego, czy też postepowania w sytuacji zatrzymania krążenia – mówi Grzegorz Achremczyk z Fundacji Autrimpus. – Szkolenie wzbogaciliśmy dodatkowo o zasady użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego – urządzenia, w które coraz częściej wyposażone są stacje benzynowe, czy duże sklepy
AED stosowany jest w przypadku zatrzymania krążenia. Urządzenie to wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca. Coraz więcej urzędów w Polsce jest w posiadaniu tego sprzętu. Niewykluczone, że takie urządzenie pojawi się wkrótce także w szczycieńskim urzędzie. Jeżeli tak się stanie to będzie to pierwszy urząd w naszym powiecie, który będzie posiadał AED.
|